Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

RUHU OLAN ŞEHİR FİLM OLUYOR

Kadim şehir Diyarbakır'ın tarihsel mekanı ve kültürel yapısı yine bir sinema filmine konu oluyor. Son zamanlarda sinema ve dizi dünyasının yeni cazibe merkezi olan Diyarbakır 'Sevgi Taşı' isimli sinema filmiyle bir kez daha beyaz perde ile tanıtılmış olacak.

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Kategori  Kategori : Röportaj
Yorumlar  Yorum Sayısı : 10
Okunma  Okunma : 3374
Tarih  Tarih : 07 Ekim 2012 03:10

Kadim şehir Diyarbakır’ın tarihsel mekanı ve kültürel yapısı yine bir sinema filmine konu oluyor. Son zamanlarda sinema ve dizi dünyasının yeni cazibe merkezi olan Diyarbakır ‘Sevgi Taşı’ isimli sinema filmiyle bir kez daha beyaz perde ile tanıtılmış olacak.

Sihirli film prodüksiyon imzasıyla yakın zamanda Diyarbakır’da çekimlerine başlanacak olan ‘Sevgi taşı’ Diyarbakır’ın yaşam kültürü, tarihsel mekanları, kadim surları ve o inanılmaz sevgisini beyaz perdeye aktaracak.   Oyuncu kadrosunun önde gelen isimleri İstanbul’dan seçilirken, diğer oyuncu ve castingin tamamı Diyarbakır’da bulunan oyunculardan seçilecek.  Diyarbakır’da yer alan Kent Konservatuarları, Üniversite tiyatro birimleri, Belediyelerin sinema ve tiyatro birimlerinin yanı sıra oyunculuk ile uğraşan serbest oyunculardan seçileceği belirtildi. Bu konuda bir açıklama yapan Sihirli Film Yapım Koordinatörü Şerife Özertaş; “Bizim amacımız Diyarbakır’ın o muhteşem yüzünü beyaz perdeye aktarmak. Bu misyonumuzu yerine getirirken, oyuncuların büyük bir bölümünü Diyarbakır’dan seçmek istedik. Buranın hikayesini burada yaşayan oyuncuların performansıyla aktarmak istedik. Diyarbakır’da bu alanda faaliyet yürüten bir prodüksiyon firması ile anlaşma yapıp oyuncularımızı ve castingimizi oluşturuyoruz” dedi.

Sihirli Film Yapımcısı Sevinç Gül Akdere “Hepimizin amacı Diyarbakır’ın sevgisini ‘Sevgi taşı’ ile tüm dünyaya beyaz perde ile aktarmak” dedi.

Film projesine nasıl karar verdiniz?

Diyarbakır’a ara sıra gelip giderken, Diyarbakır’ın tanıtımı konusunda bir eksiklik hissettim ve şunu düşündüm. Topluma bir şey anlatmanın en güzel yolunun sinema olduğunu düşündüm. Elbette Diyarbakır hasreti ağır basıyordu bende. Toplumda var olan sevginin eksildiğini hissettim. Ve bu sevgiyi işlemek istedim. Yapımcı arkadaşım Sevinç Gül Ak Dere ile fikrimi paylaştım.  Bir sonbahar günü yani geçen yıl bu fikrimizi bir sinema filminde hayata geçirmeye karar verdik.  Filmimize ‘Sevgi taşı’ adı verdik.  Çünkü Diyarbakır’ın var olan müthiş bir sevgi enerjisi vardı. Bizler bu sevginin yaşanan bazı sorunlardan dolayı eksildiğini hissettik. İstedik ki bu sevgiye bir katkı sunup, bu sevgiyi Diyarbakır’dan tüm dünyaya yansıtmak istedik. Çünkü burası, yani Diyarbakır bir sevgi şehridir.

Sevgi Taşı neyi anlatıyor?  Neden sevgi taşı?

Birliği, beraberliği, aileyi, dostluğu ve sevgiyi anlatan bir film. Diyarbakır’ın kadim tarihinden tarihi surların çevresinde gelişen, bir aile ve sevgi filmidir. 26 medeniyet, 3 peygamber ve 27 sahabeye ev sahipliği yapmış bir şehirde sevgiyi anlatan bir film çekmek bana müthiş bir haz verdi.

Sevgi taşı bir simge. Filmimizin ana simgesi aslında. Diyarbakır’ın Surları’nın yapımında sevgiyi temsil eden bir taşın kullanıldığı rivayet edilir. Bu düşünceyle yola çıkarak, filmimize sevgi taşı adını verdik. Elbette, bu sevgi sadece bir taştan ibaret değil burda yaşayan halkın gönlünde yer alan bir sevgiyi sembol ediyor. Bu sevginin bir başka sembolü de Diyarbakır Surları’nda yer alan kalp figüründe de açıkça görünmektedir. Sevgi taşı, surların yapında yer almış bir taştır. Ve birliği, beraberliği, gücü temsil eder.  Ahmet Arif şiirinde ne der?   Seni anlatabilmek seni, iyi çocuklara kahramanlara…      Diyarbakır iyi insanları, iyi çocukları, misafirperverliği, hoşgörüyü ve kahramanları bağrında barındıran kadim bir şehir.

Diyarbakır’a olan bu tutkunuz nerden geliyor?

Çocukluğum Diyarbakır Saray Kapı Mahallesi’nde geçti. Çok güzel bir çocukluk dönemiydi. Yaşadığım o günleri, çocukluğumun geçtiği kuçeleri, oynadığımız oyunları, faytonların arkasından koştuğum günleri, mis gibi çörek kokan bayram sabahlarını ve sevgi dolu büyüklerimin ellerinden öperken yaşadığım duyguları hala unutamıyorum.

Uzun yıllar İstanbul’da yaşadım ancak, Diyarbakır benim için bir tutkudur. Uzun bir aradan sonra Diyarbakır’a geldiğimde hem çocukların hem de büyüklerin gözlerinde bir hüzün gördüm. Ama ben bu hüznün yerine geçmişteki gibi gözlerindeki sevgiyi görmek istedim ve bunu yansıtmak istedim.

Sevgi Taşı filminin çekimleri ne zaman başlıyor?

Aslında bir yıl gibi bir süredir filmimizin projesi için çalışıyoruz. Ve nihayet mutlu sona doğru yaklaşıyoruz. Filmimiz Kültür Bakanlığı’nca beğenildi ve onaylandı. Filmimizin yapım ve prodüksiyon aşamalarını kısmen bitirdik. Bütçemizin önemli bir kısmını çözdük. Bu konuda Trabzonlu iş adamlarımızdan sayın Ali Ağaoğlu filmimize ve Diyarbakır’a katkı sağlamak amacıyla ciddi bir oranda maddi destek sunmuştur. Burdan kendisine bir kez daha teşekkürlerimizi sizin aracılığınızla iletiyorum.  

Ekim ayının sonlarına doğru filmimizin çekimlerine başlamayı hedefliyoruz.

Diyarbakır’da sponsorluk çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Diyarbakır’da çok büyük ilgi ile karşılaştık. Bu da bize büyük bir heyecan verdi. Film projemize birçok kesimden övgüler aldık. Sevgili Diyarbakırlı iş adamlarımız birçok alanda bizlere katkı sundular. Kimileri bizim ulaşım ve araçlarımızı karşılarken, kimileri de maddi katkı sağladı. Diyarbakır’da müthiş bir birlik enerjisi var. Görüştüğümüz herkes bize yardımcı olmak için bir çaba içindeydi.  Halen bir takım alanlarda sponsorluk desteğine ihtiyacımız var. Eminim ki filmimizin çekimleri başladığı an bu ihtiyaçlarımızı da karşılamış olacağız. Burdan bize destek sunan tüm Diyarbakırlı hemşehrilerimize sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum.

Bu projede kimler yer alıyor?

Sevgili Prodüktörümüz Sevinç Hanım’ın yanı sıra, filmimizin proje danışmanı olarak Diyarbakırlı gazeteci yazar Recep Acay’dan danışman desteği aldık. Bunun yanı sıra Diyarbakırlılar’ın yakından tanıdığı ve sanatçı kişiliğiyle bilinen Ferat’tan da destek aldık. Prodüksiyon ve casting hizmetlerinin yanı sıra müzik bilgisiyle de bize destek sunacak.  Sevgili Recep Acay ve Ferat aynı zamanda oyuncu kadromuzda da yer almaktadır.

Filmimizin senaryosunu Gökhan Alan, Yönetmenliğini de Hakan Kurşun yapmakta. Baş rol oyuncularımız belirlendi en yakın zamanda onların da isimlerini siz değerli medya mensupları aracılığıyla paylaşmış olacağız.  Ayrıca Dicle Üniversitesi sinema ve tiyatro bölümü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sinema birimi, kent konservatuarları ve yerel oyunculardan oluşan bir kadro seçeceğiz. Bu filmde hemen hemen tüm oyuncular Diyarbakır’dan oluşacak.  Bunun yanısıra 70 kişilik bir film çekim ekibi ile çalışacağız.

Filmimizin web sayfası tamamlanmak üzere. Billboard ve reklam çalışmaları başladı. Kendi alanında uzman bir medya planlama firması ile çalışmaktayız. Sosyal paylaşım ortamlarında filmimizin sayfası hazırlanıyor.

Film çekimleri ne kadar sürecek? 

Filmimiz için önceden gelip mekan tespitinde bulunduk. Dolayısıyla filme başlar başlamaz hızlı bir tempoyla  devam edeceğiz. Çünkü mevsim koşullarından faydalanmak istiyoruz.  Bizim öngördüğümüz süre 5- 6 hafta gibi bir zaman diliminde tüm çekimleri gerçekleştirmek. Film çekimlerinin bitiminden sonra İstanbul’da gerekli görülen film montaj işlemleri yapılacak. Daha sonrasında filmimiz için uygun gördüğümüz zaman diliminde Türkiye ve yurtdışı gösterimi gerçekleşecek.  Ancak öncesinden Diyarbakır başta olmak üzere İstanbul ve Almanya’da görkemli bir gala yapmayı düşünüyoruz.

Filminizin yani ‘Sevgi taşı’nın başarılı olacağına ve gişe yapacağına inanıyor musunuz?

Diyarbakır insanının mert yüreğine, cesur davranışına sonsuz güveniyorum. Bu filmde de iddialı olduğumuza inanıyorum. Çünkü, Diyarbakır’ın kuçelerine, camilerine, kliselerine, tarihine, kültürüne, gelenek göreneklerine, büyüklüğüne, insanlarının sevgi dolu yüreklerine inandığımız için başarılı olacağımıza inanıyoruz. 

Dileriz ki bizim filmimiz başka projelerin de Diyarbakır’a gelmesine vesile olur. Burası müthiş bir şehir. Diyarbakır ruhu olan bir şehir.  Kadim bir tarihe sahip olan Diyarbakır adeta bir açık hava müzesi. Bu müzeyi tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bu nedenle birçok filme konu olabilecek ve farklı hikayelere ev sahipliği yapabilecek düzeyde. Diyarbakır gerçek anlamıyla bir sinema şehri.

 

Röportaj: Ferat MehmetoğluBu habere toplam 10 yorum yazılmıştır.

Şervan Tokak [ 21 Aralık 2013 01:09 ]

ben hep diyarbakır surlarına bakıp tam da film çekilecek,kitap yazılacak şehir diyorum.Hatta diyarbakır'i anlatan bir belgesel hazırlamayı düşündüm ama bunu canlandırmak için imkanım yoktur. Neyse ki benim gibi düşünenler ve benden bi kaç adım önde olan birileri çıkmış. Buna çok çok sevindim. Inşallah en iyi şekilde,memleketimizin özünü anlatacak bir film olur.
(FILME BENDE KATILMAYI ÇOK ISTERDIM AMA NASIPTE VAR MI BILMIYORUM.
0542 211 18 25

sinan doğuş [ 16 Kasım 2013 22:40 ]

mrb diyarbakır da yaşadığım için kendi memleketimin böyle bir şeye yer verildiyi için tşk ler eyer uygun görülürse bende bu filimde bir yer almak isterim (5076116579)

hasan bora [ 15 Ekim 2013 21:33 ]

umut ederim ki çok güzel bir filmm olur diyarbakır gibi tarihi bir kentin ve hikayelerinin bir filme konu olması geç bile oldugunu düşünüyorumm ama yinede bu buyuk ve güzell bi adımm ve bende eğer mumkunse bu filmde rol almak isterim ki buna canı gönulden isterimm ve de kendime güveniyorum inş yardmcı olcak birileri olurr irtibat(05319214420)

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

SON DAKİKA HABERLERİ

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm AnketlerDöviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.9365 3.9436
  Euro 3.5238 3.5471

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi