Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

OTOPSİ RAPORU PANZERİN EZDİĞİNİ ONAYLADI

Diyarbakır'da resmi makamlarca elindeki bombanın patlaması sonucu öldüğü iddia edilen Şahin Öner'in otopsi raporu açıklandı. Rapora göre bomba izi yok. Vali henüz bir açıklama yapmadı.

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Kategori  Kategori : Son Dakika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2251
Tarih  Tarih : 14 Şubat 2013 05:18

Diyarbakır’da 10 Şubat Pazar günü, 1999’da Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye ’ye getirilmesini protesto etmek isteyen gruplarla polis arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Şahin Öner isimli 21 yaşındaki gencin otopsi tutanağı, ölümün ‘ezilmeye bağlı’ olduğunu ortaya koydu. Olayın ardından Emniyet tarafından yapılan açıklamada, Öner’in, “Polise atmak istediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği” öne sürülmüş, görgü tanıkları ise ölümün “polis panzerinin ezmesi nedeniyle” kaynaklandığını söylemişti. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ‘Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı’nda sıralanan bulgular bir ezilmeye işaret ederken, tutanakta açıkça, “cebir izi, ateşli silah yarası, kesici delici alet yarası görülmemiştir” ifadesi yer alıyor. 


Rapordaki ifade tam olarak şöyle: "Sağ yüz ve yanak tamamını içine alan sağ kulağı ileri derecede deforme halde parçalanmış SÜRTÜNME tarzı yaygın ekimoz olup yanak üzerinde yer yer siyah renkte daha koyu olarak izlenebilen alanlar dikkat çekti" ve "Sol 1,2,3, ve 4. kaburga kemiklerinin mitskapüler hattan ekimozlu kanamalı kırık olduğu görüldü." 


BOMBA İZİ YOK 


Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Adlı Tıp Uzmanı Serhat Gürpınar raporu Radikal için değerlendirdi: "Ön otopsi raporunda patlama ya da bomba yarası tarif edilmiyor. Tamamen kaza tarif ediliyor. Eller başta olmak üzere bombayı tanımlayan bir bilgi yok. Dolayısıyla görünen o ki okuduklarınıza dayanarak üzerinden araç geçmesiyle uyumlu bir ölüm olabilir. Tabii araç ölmeden önce mi öldükten sonra mı üzerinden geçti bunu bu rapordan bilemeyiz. Yaraların kanama özelliklerine bakarak anlaşılabilir. Bu da organların incelenmesi sonucu ortaya çıkacaktır." 

HASTANE YERİNE KARAKOLA MI GÖTÜRÜLDÜ? 

Raporda ayrıca, "Her iki el parmaklarının parmak izi alımına bağlı siyah renkte mürekkeple boyalı olduğu ve tırnak örneği alımına bağlı sağ ve sol eldeki tırnaklarının tırnak yataklarının kanamalı olduğu görüldü" şeklindeki ifade, Şahin Öner'in hastaneye götürülmeden önce Şehitlik Polis Karakolu'na götürüldüğü ve burada parmak izinin alınmış olabileceği şüphelerini güçlendirdi. 


VALİ ÖNCE BOMBA DEMİŞTİ


Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olaydan sonar ilk yaptığı açıklamada kesin cümlelerle "elinde bomba patladı" demişti. Toprak, daha sonraki açıklamasındaysa “Elinde bomba patladığını düşünüyoruz" ifadesini kullanmıştı. 


BABA PANZERİN VURDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Olaydan sonra Radikal’e açıklama yapan inşaat işçisi baba Mehmet Şirin Öner oğlunun henüz lise son sınıf öğrencisi olduğunu ve üniversiteyi kazanmak için dershaneye gittiğini söylemişti,. Öner, “Pazar günü işe gittiğimde oğlum evde oturuyordu. Akşamleyin saat 8-9 civarında bana oğlumun öldüğünü söylediler” dedi. Baba Öner, “Olay yerine gittiğimde oğlumun cenazesi hastaneye kaldırılmıştı. Hastane morgunda oğlumun cesedini iyice inceledim. Sol kulağı yoktu. Ancak elleri, göğsü sapasağlamdı. Ayakları ise ezilmişti. Hastaneden adli tıp raporu istedik fakat raporu alamadık” diye konuşmuştu. Mehmet Şirin Öner, “Görgü tanıkları ise panzerin oğluma çarptığını ve panzer altında kalarak hayatını kaybettiğini söylüyor. Şahin en büyük çocuğumdu” demişti.SON DAKİKA HABERLERİ

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm AnketlerDöviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.9365 3.9436
  Euro 3.5238 3.5471

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi