Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

PKK KAÇIRDIĞI 8 KİŞİYİ HEYETE TESLİM ETTİ

Türkiye'nin günlerdir kilitlendiği büyük buluşma bu sabah gerçekleşti. PKK'nin kaçırdığı ve Abdullah Öcalan'ın 'çözüm süreci' kapsamında serbest bırakılmasını istediği 8 asker ve kamu personeli, dün Kurdistan'a giden bir heyete bu sabah teslim edildi.

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Kategori  Kategori : Son Dakika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1608
Tarih  Tarih : 13 Mart 2013 12:50

Türkiye’nin günlerdir kilitlendiği büyük buluşma bu sabah gerçekleşti. PKK’nin kaçırdığı ve Abdullah Öcalan’ın ‘çözüm süreci’ kapsamında serbest bırakılmasını istediği 8 asker ve kamu personeli, dün Kuzey Irak’a giden bir heyete bu sabah teslim edildi. Heyette yer alan BDP milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, 'personeli güvenli bir şekilde teslim aldık' açıklaması yaptı.

TESLİMAT ÖNCESİ KRİZ 
Kuzey Irak yönetimi ile Türk gazeteciler arasında dün akşam başlayan ve bu sabah devam eden ‘görüntü alma krizi’ nedeniyle kaçırılan 8 personelin heyete teslimi bir kaç saat gecikti. 

Olaylar dün akşam BDP’nin Erbil temsilciliğinde başladı. Burada toplanan Türk gazetecileri teslimatın yapılacağı bölgeye götürmek üzere BDP tarafından Kuzey Irak yönetiminden 3 araç kiralandı. 

Bu sabah, kaçırılan personeli alacak olan heyet Kürt Yönetimi’ni eşliğinde yola çıktı. Heyeti takip etmeye başlayan habercilerin yolu ise peşmergeler tarafından kesildi. Pasaportlarına el konan ve bir saat kadar bekletilen haberciler, heyetin buluşma noktasına gitmesinin ardından pasaportları teslim edilerek serbest bırakıldı. 

Başka bir yoldan buluşma noktasına gitmeye çalışan medya ekibi, teslimatın gerçekleşeceği noktaya giden tüm yolların peşmergeler tarafından kesildiğini iddia etti. 

YEREL GAZETECİLER ÇOKTAN ORADAYDI 
Peşmergenin bu önlemleri Diyarbakır’dan bölgeye giden bazı yerel muhabirleri ise engelleyemedi. Daha önceden buluşma noktasına giden ve PKK militanları ile birlikte heyetin gelmesini bekleyen gazeteciler, yeni bir krize neden oldu. Teslimat sırasında kesinlikle görüntü alınmasını istemeyen Kuzey Irak yönetimi, buluşma noktasında gazetecileri görünce durmadan yoluna devam ederek heyeti bölgeden uzaklaştırdı. 

KRİZ AŞILDI, HEYET VE PKK MİLİTANLARI BULUŞTU 
Yaşanan 'görüntü alma krizi' saat 10:30 sularında aşıldı. Kaçırılanları teslim edecek olan PKK militanları ile onları teslim alacak heyet yeni bir buluşma noktasında bir araya geldi. 

BDP milletvekilleri Hüsamettin Zenderlioğlu ve Adil Kurt, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile Mazlum Der Genel Başkanı Faruk Ünsal'dan oluşan heyet, saat 11:00 sularında 8 asker ve kamu personelini PKK’den teslim aldı. Kaçırılan kamu görevlileri serbest bırakıldı.SON DAKİKA HABERLERİ

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm AnketlerDöviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.9365 3.9436
  Euro 3.5238 3.5471

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi