Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEYH SAİD'E KÜRTÇE MEVLİD

Devlete karşı isyan başlattığı gerekçesiyle 1925 yılında İstiklal Mahkemeleri kararıyla Diyarbakır'da idam edilen Şeyh Sait ve arkadaşları için Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okutuldu.

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Kategori  Kategori : Son Dakika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5344
Tarih  Tarih : 04 Temmuz 2008 18:46

Devlete karşı isyan başlattığı gerekçesiyle 1925 yılında İstiklal Mahkemeleri kararıyla Diyarbakır'da idam edilen Şeyh Sait ve arkadaşları için Diyarbakır'da Kürtçe mevlit okutuldu. Kendilerine Kürdistan Ulusal Hareketi Komitesi (TEVKURD) adını veren bir grup, Şeyh Sait ve arkadaşları için Liceliler Yas Evi'nde Kürtçe mevlit okuttu.  Mevlit okutulmadan önce Diyarbakır'ın Dağkapı semtindeki Liceliler Yas Evi önünde basın açıklaması yapan TEVKURD sözcüsü İbrahim Güçlü, Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edilirken dini vecibelerin yerine getirilmediğini belirtti.  Şeyh Sait ve arkadaşları için ilk kez bir dini senfoni düzenlediklerini anlatan Güçlü, "Biliyorsunuz Şeyh Sait için düzenlemeye çalıştığımız paneli Diyarbakır 2. Sulh Mahkemesi ile Valilik yasakladı. O program kapsamında 1925 Kürdistan Ulusal Hareketi'ni başlatan Şeyh Sait ve arkadaşları için mevlit okutmakta vardı. Bugün bunu gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edildiği Diyarbakır Ulu Camii önünde anma töreni düzenlediklerini hatırlatan Güçlü, "Şeyh Sait idam edildiğinde dini vecibelerini yerine getirilmedi ya da izin verilmedi. Biz onların ruhuna bugün Kürtçe mevlit okutuyoruz." dedi.  Mevlidin okutulduğu yas evine gazetecilerin girmesine izin verilmezken, dışarıda fatiha okundu. SON DAKİKA HABERLERİ

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm AnketlerDöviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.9365 3.9436
  Euro 3.5238 3.5471

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi