Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Av.Bülent Temel

301 DEĞİŞMEDİ

Okunma  Yazar : Av.Bülent Temel
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6167
Tarih  Tarih : 04 Temmuz 2008 13:39

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Demokrasi tabuları kabul etmez: Ancak Türkiye bir tabular ülkesi olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük tabularından biri 301. maddedir. Tabulaştırmalar, rejimlere otoriter bir nitelik kazandırır ve özgürlükler ile iktidar dengesinin özgürlükler aleyhine bozulmasına yol açar.

Hrant Dink ve Orhan Pamuk’un da yargılamalarına neden olan ve  Adalet Bakanlığı verilerine göre 2006 ve 2007 yılının ilk üç ayında 14’ü çocuk 2724 kişiyi sanık sandalyesine oturtan Türkiye’nin en büyük tabularından TCK 301.madde  Türkiye muhaliflerinin muhalefeti  ve AB baskısı ile  değiştirildi!

Maddenin değişikliği için verilen yasa teklifinin gerekçesinde ifade hürriyeti, temel hak ve hürriyetler arasında değerlendirilerek, birçok uluslararası belgeye konu olduğu ve  Anayasamızda da güvence altına alındığı belirlenmiş ve devamında ‘’İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 19, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin 10. maddesinde, Anayasa'nın 25. ve 26. maddelerinde konuya ilişkin ayrıntılı, koruyucu ve düzenleyici hükümlere yer verilmiştir" deniliyorsa da, maddenin yeni içeriği de bu gerekçe ile çelişmektedir. Zira,yapılan değişiklik ile 301. maddenin düşünce özgürlüğü önünde oluşturduğu engeli ortadan kaldırılmıyor. Tam tersine değişlik kendisiyle beraber yeni problemler getiriyor.

Nedenine gelince,

TCK 301.maddesinin eski hali şöyle idi


MADDE 301 - (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.


(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Yine hali ise şöyle oldu


 (1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

Kelimeler üzerinde yapılan oyunlar  ifade özgürlüğünün alanını genişletecek yönde bir nitelik değişikliği değildir. Zira maddenin eski  halinde yer alan “Türklük” ifadesi, bugüne kadar Yargıtay Ceza Kurulu tarafından zaten “Türk Milleti” ‘’Cumhuriyet’’ifadesi ise ‘’Türkiye Cumhuriyeti Devleti’’  olarak değerlendirilmiş ve cezalar da bu anlayışa dayanılarak verilmiştir. Hrant Dink davasında Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun vermiş olduğu kararda bu yönlüdür. Haliyle yapılan buy değişikliğin niteliksel açıdan hiçbir anlamı bulunmamaktadır.

301.maddenin yarattığı zarar salt mahkemelerin verdiği hükümlerle sınırlı değil aynı zamanda milliyetçi çevrelerin  muhalif kesime yönelmesine de neden olmaktadır.Hrant Dink’in öldürülmesi statükocu çevrelerin yönelimi sonucu gerçekleşmiştir.

İkinci bir problem ise yeni düzenleme de bu suçtan dolayı soruşturma yapılmasının , Adalet Bakanının iznine bağlı kılınmasıdır.Bu yetkinin kendisi de ciddi problemler  oluşturacaktır.

Birincisi; zaten bağımsızlığı tartışılan yargının yürütmeye tabi olması  bağımlılığı artıracak ve bağımsızlık tartışması sürecektir.

İkincisi;Soruşturma izni, Adalet bakanlığının keyfi uygulamalarına neden olacaktır.Zira Hrant Dink,Orhan Pamuk v.b. çok tanınan ve yargılanmaları durumunda  Türkiye devletinin prestijini sarsacak şahsiyetler hakkında soruşturma yapılmaması yönünde kararlar çıkacak ancak tanınmayan şahıslar için Adalet Bakanlığınca çok rahat soruşturma izni verilecektir.

Üçüncü problem ise milliyetçi kesimin Adalet Bakanlığının soruşturma izni vermemesi durumunda Adalet Bakanını hedeflemeleri ihtimalidir.

301 değişmedi değişmeyecek!

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm Anketler

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi