Anasayfa | Arşiv | İletişim | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Eğitimci

Eğitim Üzerine

Okunma  Yazar : Eğitimci
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5612
Tarih  Tarih : 04 Temmuz 2008 21:33

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Bireyin davranışlarını kendi yaşantısı yoluyla istendik yönde değiştirme süreci olan eğitimin bir işlevi de kültür aktarma ve yenilikçi bireyler yetiştirme olarak kabul edilmektedir. İki boyutlu olan bu işlevin boyutlarına verilen önem ve ağırlık toplumdan topluma değişir.

        

Durağan toplumların daha çok var olan kültürel değerleri koruma anlamında kültür aktarmaya önem ve ağırlık vermesine karşılık dinamik toplumların yenilikçi bireyler yetiştirme boyutuna da gereken önemi verdikleri görülmektedir. Toplumun gelişmişlik çizgisinde bulunduğu yer ve konumu, buna ilişkin tercihi büyük ölçüde etkilemekte ve belirlemektedir.

        

Toplumsal kurumlar arasında eğitimin özel bir yer ve öneme sahip olmasının nedeni, bütün toplumsal kurumların topluma sundukları hizmetin insan tarafından sunulmuş olması, bu insanları yetiştirme görevinin de eğitime verilmiş olmasıdır.

        

Böyle bir ilişki açıkça göstermektedir ki eğitimin dışındaki kurumların niteliği ve etkililik düzeyi eğitimin niteliğine ve düzeyine büyük ölçüde bağlıdır. Bu anlamda eğitimin niteliği diğer toplumsal kurumlara ve bu kurumların sundukları hizmete yansır. Bütün toplumsal kurumlar gereksinim duydukları insanı yetiştirme sorumluluğunu eğitime devretmişlerdir. Eğitim bir anlamda; hukukun, ekonominin, siyasal sistemin bir parçası olmaktadır ve onların sorumluluklarını paylaşmaktadır.

 

Eğitim bu hizmetlerini formal bir eğitim örgütü olan okullar aracılığıyla sunar. Okul formal bir örgüt, sosyal bir sistemdir. Sosyal bir sistem olan okulun en temel özeliği açık bir sistem olmasıdır. Hizmet sunduğu toplumsal çevresi ile sürekli bir etkileşim içerisindedir. Bu etkileşimin sonucu olarak çevreden aldığı girdilerle etkilenir, biçimlendirdiği insanı çevreye göndererek de çevreyi etkiler.

 

Toplumumuzun mutluluğa ve refaha kavuşması için yenilikçi bireyler yetiştirmek umudu ve temennisiyle…………

 

Saygılarımla…………………….

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

FeratMehmetoğlu FeratMehmetoğlu
Anadilde eğitim
Cevat Düşün Cevat Düşün
Kürtlerin geriliği, Türklerin kibirliği
Altan Tan Altan Tan
Şıvanlar ve gavanlar
Suzan Samancı Suzan Samancı
Roj Tv neden Türkiye'den yayın yapmasın
Özgür Amed Özgür Amed
NEDEN İNADINA BARIŞ
Mahmud Hocaoğlu Mahmud Hocaoğlu
Çözüm: Federasyon
Eğitimci Eğitimci
Eğitim Üzerine
Av.Bülent Temel Av.Bülent Temel
301 DEĞİŞMEDİ

SON DAKİKA HABERLERİ

ANKET

TEKRAR SEÇİM TEKRARI NE ZAMAN?


Tüm Anketler

Ajansdiyarbakir.com © Tüm Hakları Saklıdır. Yazarlar ve editörler yazdıkları haberlerden ve yazılardan sorumludur. Dış yazarlardan gerekli izinler alınmıştır. Haberler kaynak gösterilerek alınabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi